Den sydeuropæiske Svalehale, der på latin hedder Iphiclides Podalirius er en sommerfugl af svalehalefamilien. Den er temmelig kendt og udbredt i Europa i området i og omkring Tyskland og sydpå ned mod italien.

Sydeuropæisk Svalehale – Udseende
Den sydeuropæiske svalehale er meget nem at genkende på den karakteristiske zebrastribede overside. De har meget lange sorte haler og røde øjepletter på bagvingerne(se billedet nedenfor). Sommerfuglens vingefang er på omkring 6-9 cm, hvilket er ret stort for en sommerfugl og gør den ekstra nem at spotte. Halerne er endda længere end hos svalehale.

En sjælden gæst i Danmark
Arten er en meget sjælden i Danmark. Den er faktisk kun set i 1997 på Bornholm, og sidenhen året efter i 1998 på Sydsjælland og allersenest blev den observeret i 2004 ved Stubbekøbing (på Falster red.). Danmark er dog endnu for kold og har for våde somre til at sommerfuglen rigtigt kan udfolde sig her.

Fakta om: Sydeuropæisk Svalehale
Familie: Papilionidae (Svalehalefamilien)
Slægt: Iphiclides
Art: I. podalirius